Стефан Станимиров
![]() | ||
|
Стефан СТАНИМИРОВ (1 септември 1823 г., Габрово - 11 октомври 1897 г., Габрово) – търговец, свещеник, участник в църковните борби, общественик, дарител.
Църковна и обществена дейност
Учи в местното килийно училище, а след това завършва Габровското взаимно училище. Ръкоположен за свещеник на 14 ноември 1859 г. С известни прекъсвания изпълнява длъжността архиерейски наместник от 1867 до 1896 г. Съдейства за строежа и освещаването на новата църква „Успение Богородично” (1865-1866 г.).
Избран от средите на габровското свещеничество за пълномощник на църковно-религиозната ни община в първия епархийски събор за устройване на църковните дела, като полага подписа си под изработения през 1869 г. „Привременен устав за управлението на духовенството и духовните дела на Търновската епархия”. За материалното подпомагане на новоучредената Екзархия организира през 1871 г. габровските духовници да внасят заедно с 14-те градски и селски църкви волна помощ от 2 551 гроша. Участва в набирането на волни помощи за децата от Ново село, пострадало след разгрома на Априлското въстание.
Избран от габровци за председател на комисията, която ръководи довършването на сградата на Габровското училище. За събирането на необходимите за това средства през 1872 г. пътува заедно с училищния настоятел Теофил Хаджигеоргиев до Румъния, където се срещат с представители на габровската емиграция. При идването си в Габрово през декември 1872 г. Търновският митрополит Иларион Макариополски го посвещава в по-висок сан – иконом.
Дарителска дейност
Спомоществовател на различни по съдържание възрожденски книги. Завещава на габровските училища „на вечен фонд” хиляда златни лева в полза на бедните ученици. По решение на Габровския градски съвет тленните му останки са погребани в двора на църквата „Успение Богородично” в Габрово.
Източници
Цонева, Даниела. Стефан и Станимир Станимирови – двама габровци в историята на българската православна църква. – Известия на Историческия музей Шумен. Кн. ХI. Шумен , 2003, с. 250-255; Блог Станимеръ 1437.