Щастливо Габрово/Happy Gabrovo

От Gabrovowiki
Файл:Happy-gabrovo-project.jpg
Щастливо Габрово/Happy Gabrovo, проект „Българският МанчестАРТ“ – модул „Фабрика за щастие“
Logo gabrovodaily.jpg Logo fbpage.jpg

"Щастливо Габрово/Happy Gabrovo" е името на клип за Габрово, който се създава по модела на световния проект “We are happy from…” („Ние сме щастливите от…“). Клипът за Габрово се реализира по проект на Обществен комитет "Васил Левски" – Габрово и Момчил Цонев по програма „Култура“ на Община Габрово през 2014 г.

Щастливо Габрово в Youtube

Клипът "Щастливо Габрово/Happy Gabrovo" може да бъде гледан в YouTube на следния линк.

Обща информация

Клипът "Щастливо Габрово/Happy Gabrovo" е заснет през септември - октомври 2014 г. Създаден е по модела на световния проект “We are happy from…”(„Ние сме щастливите от…“), събрал близо 2000 видеоклипове от над 150 страни. Музиката в клипа е от песента "Happy" на американския поп изпълнител Pharrell Williams (Фарел Уилямс).

Клипът „Щастливо Габрово“ се заснема по проекта „Българският МанчестАРТ“ – модул „Фабрика за щастие“ на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово, финансиран по програма „Култура” на Община Габрово 2014.

Целта на "най-щастливия" клип за Габрово е да покаже един позитивен поглед към градската среда, архитектурата, културното наследство и хората на Габрово. Клипът популяризира Габрово като туристически град чрез универсалния език на музиката, танца и усмихнатите танцуващи хора. Идеята на организаторите на "Щастливо Габрово" е клипът да бъде новата позитивна видео-картичка за града, която не се нуждае от превод.

Проектът за "Щастливо Габрово" включва и две съпътстващи инициативи в партньорство с информационния сайт Габрово Daily - фотоконкурс за най-щастливите места и хора на Габрово, както и инициативата за най-щастливите истории от Габрово.

Премиерата на клипа "Щастливо Габрово" е на 11 ноември 2014 г. в габровската зала "Възраждане". На 14 ноември 2014 г. е онлайн премиерата на клипа в YouTube.

Снимачен процес

Снимките на най-щастливия клип за Габрово започват на 19 септември 2014 г. по време на лазерното шоу „Вода и магия“ на площад „Възраждане“, част от Фестивала на уличната магия. Основните снимки на клипа се състоят на 9, 10 и 11 октомври 2014 г. Заснети са над 4 часа видеокадри на най-популярните места в Габрово.

Клипът „Щастливо Габрово“ показва и най-атрактивните габровски музеи. Възстановката на Габровското училище в Националния музей на образованието се оживява от млади хора – момичетата от шоу балет „Магия“ с ръководител Александър Белков и ученици от 11 г и 11 д клас на Националната Априловска гимназия. Изложбените зали „Планета ГАБРОВО“ и „Да живее карнавалът!“ в Дома на хумора и сатирата се превръщат в сцена за танци на децата от танцова школа „Лиана“ с ръководител Лили Пантелеева. Веселата къща посреща с усмивка и актьорите от театралното студио „Гаргара“ с ръководител Светослав Славчев, преоблечени в карнавални костюми. Камерата на „Щастливо Габрово“ запечатва кадри и от най-новия атракцион в Габрово – Интерактивния музей на индустрията.

Майстори, танцьори и посетители на АЕК „Етър“ се включват в спонтанно шествие по калдъръмените улички на комплекса под звуците на песента “Happy” на Фарел Уилямс. Танцовата изненада в музея на открито са няколко чуждестранни посетители, дошли в Габрово чак от Нова Зеландия. Полъх от старо Габрово привнасят в АЕК „Етър“ и танцьорите от Фолклорен ансамбъл „Сивек“ с хореографи Валентина Маринова и Лилия Стойнова.

Децата от Школата по приложни изкуства на Ива Пенчева изписват с картини надписа “Happy“ („Щастлив“) на площад „Възраждане“ пред Община Габрово пред любопитните погледи на минувачите. Към тях се присъединяват шоу балет „Магия“ и танцуващите пенсионери от клуб „Веселие“. Във вечерните снимки на „Щастливо Габрово“ магията на огъня показва огнена формация „F.I.M.S.“.

Обективът на камерата проследява тренировките на няколко спортни клубове в Габрово – хандбален клуб „Бъки“, баскетболен клуб „Чардафон-Орловец“, клуб по спортна акробатика и батут „Акро арт“, футболен клуб „Янтра Габрово“. Екстремни скокове пред Дома на културата и костницата правят момчетата от колоездачен клуб “Underground Riders”.

За да покаже пъстротата на Габрово, екипът на „Щастливо Габрово“ влиза във звездната зала на габровския планетариум, качва се на покрива на блок „Рачо Ковача“ и при часовника в Кулата на общината, показва Габрово отвисоко от скалите при крепостта „Градище“.

В художествена галерия „Христо Цокев“ камерата заснема децата от Клуба за спортни танци „Ритмика“ с ръководители Веселина, Ивелина и Тодор Жекови.

Танцово шествие се случва по централната улица „Радецка“ и в Шести участък. В него се включват деца и младежи от шоу балет „Магия“, клуб за спортни танци „Ритмика“, група по зумба към спортен клуб „Троя“, ИМКА – Габрово.

Финалният пърформанс от снимките на клипа „Щастливо Габрово“ се случва в Градинката с мечето, където актьорите от театрално студио „Гаргара“ се преобразяват в живи статуи.

Гледаемост

Клипът „Щастливо Габрово“ става най-гледаният туристически клип за Габрово в YouTube само месец след онлайн премиерата си на 14 ноември 2014 г. Към 16 декември 2014 г. клипът има 10 422 гледания онлайн в YouTube. "Щастливо Габрово" е гледано на 6 континента.

Сред европейските страни, в които клипът има най-голямо разпространение, освен България, са Великобритания, Германия, Испания, Гърция, Франция, Италия и др. В Северна Америка „Щастливо Габрово“ е гледано най-много в САЩ, Мексико и Канада. Висока гледаемост клипът е постигнал и в Австралия и Нова Зеландия. Бразилия води по гледания в Южна Америка, но сред другите страни на континента се нареждат също така Аржентина, Перу, Чили и др. „Щастливо Габрово“ е достигнало и до най-отдалечената от нас държава на африканския континент – Южна Африка. В Азия „Щастливо Габрово“ е гледано в страната на изгряващото слънце Япония, както и в Сингапур, Южна Корея и др.

Снимачен екип

Режисьор: Симеон Сокеров Продуцент: Момчил Цонев Оператор: Емилиян Атанасов Асистент-режисьор: Радослав Камбуров

Участници

В снимките на клипа се включват 17 художествени, театрални, танцови формации, други групи и спортни клубове от Габрово, както и индивидуални участници. Общият брой на участниците е около 180 души.

Участници: Шоу-балет „Магия”, Клуб за спортни танци „Ритмика”, Фолклорен ансамбъл „Сивек“, Танцова школа „Лиана“, група по зумба в Спортен клуб „Троя“, Младежко театрално студио „ГаРгаРа“, Детска школа за приложно изкуство „Ива Пенчева“, Клуб „Веселие“, Quick Hands Project, ИМКА Габрово, Огнена формация „F.I.M.S.”, Хандбален клуб „Бъки“, Баскетболен клуб "Черноморец 2014 - Чардафон Орловец“, Футболен клуб „Янтра Габрово“, Клуб по спортна акробатика и батут „Акро арт“, Колоездачен клуб „Underground Riders“, Фотоклуб „Габрово“, индивидуални участници – ученици от 11 г и 11 д клас на Националната Априловска гимназия, спортистките Гала Чалъкова и Стела Чалъкова и др.

Партньори

Основен медиен партньор: Габрово Daily

Онлайн енциклопедия Габрово Gabrovowiki

„Студио Сокеров“, АЕК „Етър“, Музей Дом на хумора и сатирата, Национален музей на образованието, Интерактивен музей на индустрията, Художествена галерия „Христо Цокев“

Допълнителни спомоществователи

Д-р инж. Стефан Деевски, „Парос“ ООД, ст.н.с. инж. Райко Райков и „Фулмакс 21“ АД, хотел „Балкана“, хотел „Габрово“, Общински пътнически транспорт ЕООД – гр. Габрово

Източници

Габрово Daily